Duyurular
BALKANLAR TURU

ANKARA TURİST REHBERLERİ ODASI'NA ÖZEL

EDİRNE & BALKANLAR TURU

YARIM PANSİYON OTOBÜSLE

8 ÜLKE | 6 BAŞKENT | 30 ŞEHİR

 

8 GECE 10 GÜN

15-24 EYLÜL 2018

 

Değerli Meslektaşlarımız,

           Hepimizin bildiği gibi mesleğimizde öğrenmenin sonu yok ve sürekli kendimizi geliştirmeye,  değişen piyasa koşulları içerisinde farklı rotalarda kendimizi yenileme gayretindeyiz. Bu fikirden yola çıkarak, aşağıda sizlere ANRO olarak Çoktatil işbirliği ile hazırladığımız Yarım Pansiyon 8 Ülke 6 Başkent 30 Şehir Edirne & Balkanlar Turuprogramımızı sunuyoruz.

            Detaylarını aşağıda bulabileceğiniz programımızla ilgili olarak belirtmek istediğimiz birkaç hususa burada yer veriyoruz:

— Sekretaryamıza isim yazdırmaksızın yapılan işlemlerin hiçbir geçerliliği yoktur. Gezimiz kontenjanlı olması sebebiyle ve yatırılan meblağların kontrol edilerek kayıt tutulabilmesi açısından bütün işlemlerden önce ANRO sekretaryasına isim yazdırılması zorunludur.

— Programımız en az 25 kişilik katılım olması koşuluyla gerçekleştirilecektir. 25 kişilik katılımın sağlanamaması halinde program iptal edilecek ve kayıt yaptıranlara ANRO tarafından haber verilecektir.

— Programımızda gezilecek ülkelerde Yeşil Pasaporta vize istenmemektedir. Vize gereken pasaport işlemleri için Çoktatil Turizm Seyahat Acentesi bu hizmeti sizlere 120 € karşılığında sunacaktır.

— Katılımcılara ANRO tarafından Edirne & Balkanlar Turu katılım belgesi verilecek, isimlerine (eğer isterlerse ) ANRO internet sitesinde Edirne & Balkanlar Turu turumuza katılan rehberler altında yer verilecektir.

— Katılımcılar isimlerini ANRO sekretaryasına yazdırdıktan sonra Ağustos ayını geçirmemek şartıyla Çoktatil Turizm Seyahat Acentesi’nin sunduğu ödeme imkânlarını (kredi kartı, kredi kartına taksit vb)  kullanarak ilk ödemelerini yapabilirler.

Edirne & Balkanlar Turu programımız EK'teki dosyadadır. 

Saygılarımızla.

 

ANRO Yönetim Kurulu

 

1. GÜN Ankara'dan Hareket

 

Atatürk Bulvarı "Esenboğa Havaalanı Otobüsleri Durağı" önünden Saat 22.00’de hareket.

 

2.GÜN Edirne Turu 16 Eylül 2018

 

Sabah saatlerinde Edirne’ye vararak Tunca kenarında ücrete dâhil kahvaltımızı alıyor ve gezimize başlıyoruz. Beyazıt Camii ve Şifahanesini gezdikten sonra görkemli Selimiye Camii ve Külliyesini, Üç Şerefeli camiini ve eski Camii geziyoruz. Edirne merkezdeki Ali Paşa hanına giderek alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Öğleden sonra Balkan Savaşları Müzesini ve Şükrü Paşa anıtını; ardından da Karaağaç bölgesine geçerek Tarihi Tren İstasyonunu ve Lozan Anıtını ziyaret ediyoruz.

Kahve molası sonrasında konaklayacağımız otelimize geçerek dinlemeye çekiliyoruz.

Konaklama ve Akşam yemeği Edirne otelimizde.

Sabah Kahvaltısı: Edirne'de ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Rehberimizin tavsiyesiyle serbest zamanda Ali Paşa hanındaki ciğer

menülerinin tadına bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

 

3. GÜN Yunanistan, Kavala, Selanik. Üsküp 17 Eylül 2018

 

Edirne otelimizdeki kahvaltımız sonrası İpsala gümrük kapısından Yunanistan’a giriş

yapıyoruz. Dedeağaç ve İskeçe’yi geçtikten sonraki durağımız Kavala. Meşhur kurabiye tadımı ve alış veriş imkânından sonra kısa bir Kavala yürüyüşü yaparak Kavalalı Mehmet Ali Paşa evini ve heykelini ziyaret ederek Selanik’e devam ediyoruz. Selanik’e varışımıza müteakip panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve şu an Türk konsolosluğunun da bahçesinde bulunduğu Ulu Önder Atatürk'ün evini ziyaret ettikten sonra Üsküp'e yola çıkışımızı gerçekleştiriyoruz. Varisimiz ardından Üsküp Şehir turumuza başlıyoruz; Yahya Kemal Beyatlı'nın doğduğu şehir olan Üsküp'ü tanıtan yarım günlük panoramik bir tur yapacağız. Gezilecek yerler arasında Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa'nın anıtı ve evi, Taş Köprü, Kale, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı. Osmanlı'nın Balkanlar'daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar bulunmaktadır. Konaklama Üsküp' teki otelimizde.

* Selanik Şehir Turu ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Rehberimizin tavsiyesiyle serbest zamanda tüm yöresel lezzetlerin tadına

bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: Üsküp Hotel Gold 4* / Karpoş Hotel vb.

Para Birimleri: Yunanistan - Euro, Makedonya – Denar ( Ortalama 1 Euro: 60 Denar )

Rota: Kavala – Selanik (136 km) , Selanik-Üsküp (245 km)

Otele Giriş Saati: Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 20.00

 

4. GÜN Makedonya, Uskup, Tetova (Kalkandelen), Struga 18 Eylül 2018

 

Sabah erken saatlerinde Üsküp’ten Ohri’de çıkış. Eşsiz güzelliği ile bilinen ücrete dâhil Matka Kanyonu yürüyüşümüzden sonra Tetova(Kalkandelen) ‘ ya doğru yol alıyoruz. Burada Alaca Camii'ni ziyaret ettikten sonra Ohrid gölünün batı kıyısı yönünde ilerleyerek göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga'ya ulaşıyoruz. Struga’yı panoramik olarak görerek Ohride varıyoruz.. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid'li Aziz Klement Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Pant Alemon Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Dünyaca ünlü Ohrid incileri alışverişi için serbest zaman verilecektir. Ücrete dâhil Ohrid Gölü Tekne Turundan sonra otele varış ve yerleşme… Akşam yemeği sonrasında ücrete dâhil Makedon Gecesi Eğlencesi Turumuzu gerçekleştiriyoruz. Tur sonrası otelimize transfer. Konaklama Ohri’deki otelimizde.

* Matka Kanyonu turu Ücrete dâhil

* Ohrid Gölü Tekne Turu Ücrete dâhil

* Makedon Gece Eğlencesi Ücrete dâhil

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Rehberimizin tavsiyesiyle serbest zamanda tüm yöresel lezzetlerin tadına

bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: Ohrid – Hotel Aqualina 4* / Hotel Belvedere 4* vb.

Para Birimleri: Makedonya – Denar ( Ort. 1 Euro: 60 Denar )

Rota: Üsküp-Matka (19 km), Matka – Tetova (61 km) , Tetova - Struga (132 km) , Struga –

Ohrid (19 km) Otele Giriş Saati: 19.00

 

5. GÜN Makedonya, Ohrid, Arnavutluk, Tiran, Podgorica 19 Eylül 2018

 

Sabah erken saatlerinde Ohrid’den Tirana yola çıkış. Ohrid gölünün doğduğu yer ve

muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan Ücrete Dahil St.Naum Turunda Ohrid’den

ayrılarak 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın

diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'a varış. 1614'te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Arnavutluk`taki son durağımız olan İşkodra’ya geçiyoruz. Panoramik olarak İşkodra’daki tarihi kale ve şehir surlarını gördükten sonra otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

* St Naum Turu Ücrete Dâhil

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Rehberimizin tavsiyesiyle serbest zamanda tüm yöresel lezzetlerin tadına

bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: İşkodra / Ulcinj / Podgirca - Hotel Grand Europa 5* / Hotel Laguna 4* / Hotel

Aurel 4* vb.

Para Birimleri: Makedonya – Denar ( Ort. 1 Euro: 60 Denar ) , Arnavutluk – Lek ( Ort. 1

Euro: 135 LEK ) , Karadağ - Euro

Rota: Ohrid-St.Naum (29 km), St.Naum – Tiran (140 km) , Tiran - İşkodra (94 km)

Otele Giriş Saati: Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 19.0

 

6. GÜN Karadağ, İşkodra, Budva, Kotor, Hırvatistan, Dubrovnik, Trebinje 20 Eylül 2018

 

Sabah kahvaltısı sonrası, ilk durağımız, zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde Jet Sosyetenin tatil yeri olan, muhteşem St Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola. Yolumuza Adriyatik sahillerindeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek devam ederek Budva’yı panoramik olarak gördükten sonra Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor'a varış. Kotor'da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra, Eski Yugoslavya'yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili'ne hâkim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan'a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik'in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik'e varış. Ücrete Dâhil Dubrovnik Turunda bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dâhil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları.

Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman.

Turumuzun ardından otelimize transfer...

Konaklama Trebinje veya Çevresindeki otelimizde.

* Dubrovnik Turu Ücrete Dâhil

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Rehberimizin tavsiyesiyle serbest zamanda tüm yöresel lezzetlerin tadına

bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: Trebinje / Neum / Capljina – Hotel Leotar 4* / Hotel Jadran 4* / Hotel Mogorjelo

4* vb.

Para Birimleri: Karadağ – Euro, Hırvatistan – Kuna ( Ort.1 Euro: 7 Kuna ), Bosna Hersek –

Convertible Marka (Ort.1 Euro=1.95 KM)

Rota: İşkodra-Budva (86 km), Budva – Kotor (23 km) , Kotor - Dubrovnik (90 km) , Dubrovnik

– Trebinje (31 km)

Otele Giriş Saati: Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 21.00

 

7. GÜN BosnaHersek, Trebinje veya (Neum), Poçitel, Blagay, Mostar,

Saraybosna 21 Eylül 2018

 

Sabah kahvaltımızın ardından Mostar'a hareket. Ücrete Dâhil Blagay Turunda 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitele uğruyoruz. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından Mostara varis. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek'i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük şehri Mostar'ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmet Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır…. Mostar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Saraybosna’ya hareket. Varis sonrası asırlar boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnakların kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük

ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz.... Turumuz esnasında meşhur Baş Çarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz turumuzu tamamlayarak otelimize transfer.

Konaklama Saraybosna’daki otelimizde.

* Blagay Turu Ücrete Dâhil

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Rehberimizin tavsiyesiyle serbest zamanda tüm yöresel lezzetlerin tadına

bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: Saraybosna – Hotel Hollywood 4* / Hotel Espana 4* / Hotel Exclusive 4* vb.

Para Birimleri: Bosna Hersek – Convertible Marka ( Ort. 1 Euro: 1.95 KM )

Rota: Trebinje-Poçitel (108 km), Poçitel – Blagay (23 km) ,Blagay - Mostar (12 km), Mostar–

Saraybosna (126 km)

Otele Giriş Saati: Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini 20.00

 

8. GÜN Bosna Hersek Saraybosna 22 Eylül 2018

 

Sabah kahvaltımız ardından Belgrad’a doğru yola çıkıyoruz. Dünya edebiyat tarihine geçmiş olan Dirina Irmağı boyunca yapacağımız yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolü Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Türk döneminin muhteşem oyma tavanları ile süslü Eski Saray, Bin yıl anıtı, Sava Nehri'nin Tuna'ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmet’in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Süleyman'a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın türbesi, Bayraklı Camii görülecek yerler arasındadır…. Ücrete Dâhil Tuna ve Sava Nehri Tekne Turu sonrasında otelimize transfer.

Konaklama Belgrad’daki otelimizde.

* Tuna ve Sava Nehri Tekne Turu Ücrete Dâhil

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Saraybosna – Belgrad arası rehberin belirleyeceği dinlenme tesisinde ekstra

serbest zaman.

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: Belgrad- Hotel 88 Rooms4* / Hotel B 4* vb. / Hotel Best Western M vb.

Para Birimleri: Bosna Hersek-Convertible Marka ( Ort. 1 Euro: 1.95 KM ) , Sırbistan – Dinar

( Ort. 1 Euro: 115 Dinar )

 

Rota: Saraybosna – Belgrad (284 km)

Otele Giriş Saati: Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 20.00

 

9. GÜN Sırbistan Belgrad, Bulgaristan Sofya 23 Eylül 2018

 

Sabah kahvaltımız ardından Sofya’ya yola çıkış... Varış sonrası Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexander Nevski Katedrali, Milli kütüphane, Sofya Üniversitesi, Eski kraliyet sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya - Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, Şehrin simgesi olan Banya başı camisini ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz ve serbest zaman sonrası otelimize transfer. Konaklama Sofya’daotelimizde.

* Sofya Turu ücrete dâhil

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe ücrete dâhil

Öğle Yemeği: Sofya’da rehberin belirleyeceği Türk Lokantası ekstra serbest zaman...

Akşam Yemeği: Otelimizde açık büfe / set menü ücrete dâhil

Konaklama: Sofya – Hotel Festa 4* v.b / Hotel Silver House 4* vb. / Hotel Silver House vb.

Para Birimleri: Bulgaristan – Leva ( Ort. 1 Euro: 1.95 Leva )

Rota: Belgrad - Sofya (393 km)

Otele Giriş Saati: Gümrük geçiş süresine bağlı olarak tahmini: 20.00

 

10. GÜN Bulgaristan Sofya, Plovdiv, İstanbul, Ankara'ya Varış 24 Eylül 2018

 

Sabah kahvaltımız ardından Filibe’ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat

sürecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yılık geçmişe sahip bir kent olarak; günümüzün modern binaları ve eski çağların mimarisini birleştiren güzel bir şehirdir. Kentte en çok ilgi çeken yer şüphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik “Eski Plovdiv” - adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor. Görülecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, Plovdiv’e özel en mükemmel simetrik ev örneği ve orijinal ev düzenlemesiyle, bu günümüzde her türlü kültüler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi`nin evi, Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, , Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ve Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle oldukça ilgi çeken Cuma Camii, Plovdiv`in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Kısa süreli serbest Zaman’ın ardından İstanbul’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. İstanbul üzerinden Ankara’ya varıyoruz.

Duyurularımızdan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi ekleyin.
Hangi alanda uzmanlık eğitimi almak istersiniz?

Ankara tarihi ve ilçeleriyle birlikte turistik değerleri
Ankara ve çevresi gastronomi rotası
2018 Kültür Dünyası Başkenti Kastamonu
Gordion, Eskişehir Frig tarihi ve tur rotaları
Ankara'nın ilçeleri trekking rotaları