Etkinlikler 2013

Kuruluş Genel Kurulu, 6326 sayılı yasa uyarınca oluşturulmuş Geçici Birlik ve çankaya İlçe Seçim Kurulu ile gerekli yazışmaların yapılarak prosedürlerin tamamlanmasının ardından 05.05.2013 tarihinde Ankara Turist Rehberleri Odası İlk Genel Kurulu gerçekleştirilmiştir. 

 

 

Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda birlik ve beraberlik içerisinde yapılan seçimlerde, başkan adaylarından Ferah Sibel GüVEN, genel kurulumuz tarafından oda başkanlığı görevine layık görülmüştür. Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Birlik delegeleri seçimlerinin de yapıldığı Genel Kurulumuz rehberlere yakışır, çağdaş bir şekilde gerçekleşmiştir.
 
Kayıtlar, nakiller, sicil devirleri;
Genel Kurul’da yapılan seçimlerin ardından mazbatasını alan Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri oda kurumsal kimliği ve oda üyeliği, ruhsatnameler ve çalışma kartları gibi yasanın getirdiği zamanla kısıtlanmış konulardaki çalışmalarını hızla sürdürmektedirler.
 
Odamız yetki bölgesi içerisinde bulunan Afyonkarahisar, Bartın, çankırı, çorum, Eskişehir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Konya ve Zonguldak illerinde yerleşik bulunan meslektaşlarımızın tamamı ile iletişime geçebilmek adına bu illerdeki İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile yazışmalar yapılarak olası mağduriyetlerin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte yasamızda öngörüldüğü biçimde odamıza kayıtlı bütün meslektaşlarımızın da sicil kayıtları yine tüm Türkiye’deki İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri’nden ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan talep edilerek Odamız kayıtlarına geçirilmiştir.

Türkiye’de kurulan diğer odalarla birlikte karşılıklı nakil işlemleri de hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. 
 
 
 
 
ARED geleneği olan ‘Rehberce Akşamlar’, odamızın kuruluşunun ardından da devam etti. 02 Mayıs 2013 tarihinde Prof. Dr. Hikmet öZDEMİR’İN katılımıyla ‘Atatürk ve Turizm’ başlıklı konferansımız gerçekleştirilerek Ulu önder’imizin ömrü boyunca yaptığı yurt gezilerine ve bunların niteliklerine değinildi. Etkinliğe üyelerimizin yanısıra rehber dostu Anıtkabir Komutanı Sn. Piyade Albay Muzaffer Taytak da katılım gösterdi.  Buradan bir kez daha Prof. Dr. Hikmet öZDEMİR beyefendiye ve komutanımıza teşekkürlerimizi iletiyor ve bu tür etkinliklerimizin de devam edeceğini belirtiyoruz.

TUREB Kapadokya toplantısı;
Anayasa Mahkemesi’nin yasamıza yapılan itiraz üzerine aldığı kararla birlikte yönetmeliğimizde yapılabilecek değişiklikleri görüşmek ve 18 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenecek olan TUREB 1. Olağan Genel Kurulu öncesi çalışma yapmak üzere hemen bütün meslek örgütlerinin katılımıyla Kapadokya’da 26 – 27 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenen toplantıya Odamızı temsilen başkanımız F. Sibel GüVEN ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Olcay KARALARLI ile Suat TURAL katılım gösterdiler. 
 
 
 
 
Denetleme Faaliyetleri;
Yıllardır mesleğimizin ve Türk turizminin kanayan yaralarından biri olan kaçak, korsan rehberlik gibi faaliyetlerin önlenebilmesi, bu suçu işleyenlerin cezalandırılarak caydırılması için gereğinin yapılması adına  ilki Antalya Rehberler Odası ile işbirliği içerisinde 22.06.2013 tarihinde Konya’da denetlemeler gerçekleştirilmiştir. Denetleme faaliyetlerimiz 28-29 Eylül tarihlerinde Konya ve Safranbolu’da devam etmiştir. Denetlemelerde Ankara Turist Rehberleri Odası adına Başkanımız F. Sibel GüVEN bizzat görev alarak, denetlemelere Oda olarak verdiğimiz önemi göstermiştir. 
 
 
 
 
Bundan sonra da denetlemelerimiz kendi görev ve yetki sınırlarımız içerisinde devam edecek ve Türk turizmini baltalayacak politikayla iş yapmaya çalışanlara izin verilmeyecektir.  Bu yolla hem Türk turizminin kalitesinin arttırılması hem de meslektaşlarımızın istihdamının arttırılması planlanmaktadır. önümüzdeki dönemde odamızın yapacağı denetimlerle daha hızlı ve kaliteli yol alacağımıza inancımız tamdır.

TURSAB Ankara BYK ile görüşme; 
Yasamızın yürürlüğe girişinin ardından turizmin her kesimi ile yasa bilgilendirme toplantıları yapmaya gayret ettik. Bu çalışmalarımız içerisinde elbette TURSAB Ankara BYK ile de görüşmelerimiz ve onların da bizlere olan sorularını cevapladığımız toplantımız oldu. Her iki taraf için de verimli geçtiğine inandığımız bu toplantıları üyelerimizin de katılımıyla sürdüreceğiz. (02 Temmuz 2013)

TUREB Genel Kurulu;
18 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Turist Rehberleri Birliği (TUREB) İlk Genel Kurulu’na ANRO delegelerinin tamamı katılım göstermişlerdir. 
 
Birlik Genel Kurulu sonucunda, Birlik merkezi Ankara olarak belirlenirken, Birlik Başkanlığı görevine de A. Zeki APALI seçilmiştir. 
 
21-22 Ekim 2013 Anıtkabir Uzmanlaşma Eğitimi
Bizler için yalnızca Ata’mızın ebedi istirahatgâhı değil aynı zamanda şanlı tarihimizin en önemli savaşlarının, Cumhuriyet’e giden yolda verilen mücadelenin, çağdaşlaşmak için gerçekleştirilen devrimlerimizin gerek yerli gerekse yabancı turist kafilelerine anlatıldığı en anlamlı ziyaret noktası olan Anıtkabir konusunda meslektaşlarımıza uzmanlaşma eğitimi verdik. Anıtkabir Komutanlığı’nın işbirliği ve ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitim teorik ve uygulamalı olarak iki gün sürdü ve 28 Ekim 2013 günü yine Anıtkabir’de düzenlenen törenle sertifikalarımızı aldık. Program kapsamında 25 meslektaşımız Anıtkabir Uzmanlaşma Sertifikası sahibi oldular.
 
 
 
24 Ekim 2013 ANRO Kuruluş Resepsiyonu ve Resim Heykel Müzesi Gezisi
Odamız, kuruluşundan hemen sonra yoğun sezona girilmesi nedeniyle geciktirdiği kuruluş törenini 24 Ekim 2013 tarihinde Ankara Resim Heykel Müzesi, Fahri Korutürk Salonu’nda düzenlediği resepsiyonla gerçekleştirdi. Davet öncesinde üyelerimizle Müze Müdürü Berna Kaya Okan eşliğinde müzeyi gezdikten sonra Fahri Korutürk salonunda Ankara Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, İl Turizm Müdürü Doğan Acar, Anıtkabir Komutanı Piyade Albay Muzaffer Taytak, Anadolu Medeniyetleri, Cumhuriyet ve Etnografya Müzeleri müdürleri, Kültür ve Turizm bakanlığı bürokratlarının katılımıyla kutladık.
 
 
 
29 Ekim Cumhuriyet Müzesi Gezisi
Cumhuriyetimizin 90. yılında, odamız üyeleri ve değerli misafirlerimizle Cumhuriyet Müzesi’ndeydik. Görkemli bir iç mimariye sahip olan, Vedat TEK imzalı II Meclis Binamızı Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı ve müze görevlileri eşliğinde gezdik.

 
 
10 KASIM 2013- ANITKABİR ZİYARETİ
Bu sene 10 Kasım günü Ata’mızın ölümünün 75inci, aziz naşının Etnografya Müzesi’nden, Anıtkabir’e naklinin ise 60. yılı olması dolayısıyla ayrı bir önem taşımaktaydı. Odamız, her zaman yakın işbirliği içerisinde olduğu Anıtkabir Komutanlığı’na destek vermek amacıyla üyelerine, 10 Kasım etkinliklerinden sonra Anıtkabir’in temizlenmesine yardım çağrısı yaptı. Bu çağrıya duyarlılık gösteren üyelerimizle buluşarak 10 Kasım günü saat 09:30’dan itibaren Anıtkabir’de buluştuk. Anma günü etkinliklerine tüm gün boyunca katılım gösterdikten sonra, üyelerimiz ve misafirlerimiz ile birlikte Atamızın istirahatgâhında üzerimize düşen görevimizi yerine getirdik. Bizleri kırmayan Anıtkabir Komutanlığı mensuplarına, üyelerimize ve yalnız bırakmayan misafirlerimize teşekkür ediyoruz.
 
 
 
  
27 ARALIK 2013 - ATATüRK'üN ANKARA'YA GELİŞİNİN 94. YILI ve YILBAŞI KUTLAMALARI
 
ARED olarak her yıl düzenlediğimiz yeni yıl kutlamalarımıza 2013'te de hem ARED hem de ANRO çatısında keyifli ve yüksek katılımlı bir gece ile devam ettik. 27 Aralık tarihinin özellikle Ankaralılar için 'Atatürk'ün Ankara'ya Geliş' tarihi olması itibarı ile de gecemiz hepimiz için daha bir anlamlıydı. Gecenin başında üyemiz Remzi Selim İKİZER'in mektubu kutlamada bulunan herkesin gözlerini biraz yaşarttıysa da barındırdığı güzel haberle yeni yıllara dair olan 'sağlık, mutluluk,huzur, sevdiklerimizle beraber daha nice yıllar' yaşama umutlarımızı tazeledi ve neşemize neşe kattı. Kendisine atlatmış olduğu rahatsızlığı sebebiyle buradan bir kez daha 'geçmiş olsun' diyoruz. Herkesin getirdiği birbirinden leziz yiyecekler ve içeceklerimizle keyifli sohbetlerimize devam ederken meslektaşlarımızın gelişimlerine faydalı olacağına inandığımız birbirinden kıymetli kitaplarımızın açık arttırma yoluyla satışı esnasında tatlı heyecanlar, güzel espriler ile birlikte keyifli vakit geçirdik. Keyifli bir yılbaşı kutlamasının olmazsa olmazı pastamızı da kesmeyi elbette ihmal etmedik. Pastamızın mumlarını söndürürlerken o tazecik nefesleriyle büyük başarı gösteren miniklerimiz; Dora TİRYAKİ, Mustafa Kemal İKİZER ve Helin MEDVEDEV'e de ayrıca çok teşekkür ediyoruz. 
2014'ün bütün meslektaşlarımıza sağlık,mutluluk, huzur ve bol kazanç getirmesi dileklerimizle keyifli günümüzü sonlandırdık. (Bu geceye ait fotoğraflarımızı resim galerimizde görebilirsiniz.) 
 
28 ARALIK 2013 - CUMARTESİ  Rönesans'tan günümüze sanat akımları, Resim ve Mimari Okuma
 
Sanat Tarihçi, Ressam ve Fotoğraf Sanatçısı Sn. Hüseyin YILDIRIM 28 Aralık Cumartesi günü saat 15:00'dan başlayarak katılımcılara "Rönesans'tan günümüze sanat akımları, Resim ve Mimari okuma" sunumunu gerçekletirdi. İki saat sürmesi planlanan sunum üç saat sürdü ve katılımcılar Sn. Hüseyin YILDIRIM'ın anlatımıyla bilgilerine yeni bilgiler eklemiş şekilde ayrıldılar. 
 
 
 
Duyurularımızdan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi ekleyin.
Hangi alanda uzmanlık eğitimi almak istersiniz?

Ankara tarihi ve ilçeleriyle birlikte turistik değerleri
Ankara ve çevresi gastronomi rotası
2018 Kültür Dünyası Başkenti Kastamonu
Gordion, Eskişehir Frig tarihi ve tur rotaları
Ankara'nın ilçeleri trekking rotaları