Sıkça Sorulan Sorular
  •  Ankara Turist Rehberleri Odası ve diğer Turist Rehberleri Odalarının esnaf odalarından ne farkı vardır?

Ankara Turist Rehberleri Odası ve diğer Turist Rehberleri Odaları 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Yasası gereğince kurulmuş ve yine yasa gereğince "kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu"dur. Bu anlamda, görev yetki, çevresi, sorumlulukları ve nitelikleri yasa tarafından belirlenir.

  • Ankara Turist Rehberleri Odası'nın yetki çevresi neresidir?

Ankara Turist Rehberleri Odası, Türkiye'nin tam 12 ilinde yetkilidir. Bu iller (alfabetik sırayla); Afyonkarahisar, Ankara, Bartın, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Konya ve Zonguldak'tır.

  • Ankara Turist Rehberleri Odası'nın banka bilgileri nelerdir?

Vakıfbank Meşrutiyet Şubesi

IBAN :  TR 4900 0150 0158 0073 0451 2280

  • Nasıl Turist Rehberi olabilirim?

Turist Rehberliği mesleği, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile korunan bir meslektir. Bu yasa uyarınca Turist Rehberi olmayan kimselerin "rehberlik" vb sıfatlar altında aynı niteliği taşıyan iş yapmaları kesinlikle YASAKTIR. Bu sebeple "Turist Rehberi" olabilmek için takip edilmesi gereken bir eğitim ve koşullar silsilesi vardır. Türkiye, dünyada en zor Turist Rehberi olunan ülkelerden biridir. 

Türkiye'de "Turist Rehberi" olabilmenin iki yolu vardır;

1. Üniversitelerin lisans veya ön lisans olarak sunduğu "Turist Rehberliği" bölümlerinden mezun olduktan sonra Birlik tarafından yapılan "Yurt içi eğitim gezisi" ne katılarak en az bir bölgeyi öğrenmek ve YDS'de bir dilden en az 75 puan almak ( denkliği kabul edilen sınavların denk puanları da kabul edilecektir). Bu eğitimi tamamlayanlar mevzuatta yer alan belgeleri de bir araya getirerek "ruhsatname" almak için TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilgili birimlerine başvururlar. Ruhsatnamenin alınmasından sonra en geç 6 ay içinde ikamet edilen şehrin bağlı bulunduğu odaya kayıt yaptırılması zorunludur. 

2. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve Birlik'in uygun gördüğü hallerde açılan sertifika programlarını tamamalayanlar yine TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilgili birimlerine "ruhsatname" almak için başvurabilirler. Bu, sertifika programını açmak yetkisi sadece Birlik elindedir. Üniversitelerin lisans bölümlerinden ( 4 yıllık) mezun olmuş olanlar sertifika programından önce açılacak sınavlara girmek için başvurabilirler. Sertifika Programını tamamlayanlar için de sonrasındaki prosedür üniversite mezunları için uygulanan prosedürle aynıdır.

Duyurularımızdan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi ekleyin.
Hangi alanda uzmanlık eğitimi almak istersiniz?

Ankara tarihi ve ilçeleriyle birlikte turistik değerleri
Ankara ve çevresi gastronomi rotası
2018 Kültür Dünyası Başkenti Kastamonu
Gordion, Eskişehir Frig tarihi ve tur rotaları
Ankara'nın ilçeleri trekking rotaları